Dachy zielone, czyli przyjemne z pożytecznym

Dachy zielone, czyli przyjemne z pożytecznym

Z dnia na dzień rośnie zainteresowanie dachami zielonymi, które  – nie bez powodu są uważane za atrakcyjną alternatywę dla ogrodów i terenów rekreacyjno-wypoczynkowych.
Jak nietrudno zauważyć, dachy zielone znajdują zastosowanie przede wszystkim w obrębie miast, gdzie ilość terenów zielonych jest ograniczona.

Jakie funkcje spełniają dachy zielone?

Funkcja rekreacyjno-wypoczynkowa, to główna funkcja, jaką spełniaj zielony dach – zastosowanie tego typu rozwiązań jest jednak znacznie szersze. Analizując przedmiotową kwestię należy podkreślić, że dachy zielone montowane są na bazie odpowiednio dobranej membrany, która musi być nie tylko trwała, ale przede wszystkim odporna na czynniki zewnętrzne, w szczególności mechaniczne, atmosferyczne i biologiczne. Membrana pełni także funkcję izolacyjną, śmiało można więc stwierdzić, że oszczędność energii to kolejna zaleta dachów zielonych. Zastosowanie odpowiednich roślin, dostosowanych do naturalnych warunków w konkretnym miejscu, przede wszystkim do stopnia wilgotności oraz nasłonecznienia, to gwarancja, że utworzony na dachu ogrów będzie nie tylko zachwycał niepodważalnym pięknem, ale także służył użytkownikom, tworząc efektowne i wygodne miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe.

Popołudniowa herbata czy spotkanie z przyjaciółmi na efektownie zagospodarowanym dachu może okazać się nie lada przygodą, dlatego też warto skorzystać z alternatywy, jaką są dachy zielone. Cena przedsięwzięcia zależy od wielu czynników – istotna jest wielkość powierzchni, a także ilość i gatunki roślin, które znajdą się w zorganizowanym na dachu ogrodzie.