Co warto wiedzieć o endoskopii?

Co warto wiedzieć o endoskopii?

Współcześni lekarze mają do swoje dyspozycji wiele nowoczesnych badań diagnostycznych. Do tych, które dają możliwość wczesnego zdiagnozowania wielu chorób należy endoskopia.

Kiedy lekarz może je zlecić?

Endoskopia to badanie, które najczęściej wykorzystywane jest w diagnozowaniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Endoskopia pozwala na wykrycie zmian w przełyku, trzustce, dwunastnicy. Endoskopii jest kilka rodzajów. Badanie to ? chociaż może nosić ono inną nazwę, na przykład bronchoskopia – wykonuje się więc także u pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego.

Jednym z najbardziej nowoczesnych rodzajów endoskopii jest endoskopia kapsułkowa. Badanie to zlecane jest osobom, u których zachodzi konieczność dokładnego zbadania wnętrza jelita cienkiego. Endoskopia kapsułkowa jest badaniem nieinwazyjnym, pacjencie nie muszą się go obawiać.

Czy badania te są bolesne?

Endoskopia kapsułkowa wiąże się z koniecznością połknięcia kapsułki, w której wnętrzu kryje się miniaturowa bezprzewodowa kamera. Kapsułka endoskopowa jest niewielkich rozmiarów, jej połknięcie nie jest problemem. Do badań profilaktyczny, którym warto się poddać należy także kolonoskopia. Kolonoskopia cena zależy od placówki, która je wykonuje.

Na kolonoskopia cena składa się nie tylko cena samego badania, ale także podawanego znieczulenia. W sumie więc kolonoskopia cena może wynieść około 800 zł. Endoskopowe badania należą do bardzo cennych badań diagnostycznych. Są całkowicie bezpieczne. Wiele z nich wykonywanych jest w znieczuleniu.